Back to top

Officers & Committees

SFS Operations Manual (PDF)

Executive Committee (ExComm)

Jennifer Tank (President; president@freshwater-science.org)
Colden Baxter (Past-President)
Amy Rosemond (President-Elect)
Bob Hall (Vice President Elect)
Todd Royer (Vice President; vp@freshwater-science.org)
Mike Swift (Treasurer)
Sally Entrekin (Secretary)
Ayesha Burdett (PIP Rep; pip@freshwater-science.org)
Betsy Colburn (Chair Finance Com; colburn@fas.harvard.edu)
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)

Board of Directors (BoD)

Jennifer Tank (President; president@freshwater-science.org)
Colden Baxter (Past President)
Amy Rosemond (President Elect)
Bob Hall (Vice President Elect)
Amy Marcarelli (Past Vice President)
Todd Royer (Vice President, vp@freshwater-science.org)
Mike Swift (Treasurer)
Sally Entrekin (Secretary)
Elizabeth Sudduth (Academic Rep)
PJ Torres (Early Career)
Stuart Findley (Non-Academic Rep)
Angus Webb (International Delegate)
Eric Moody (PIP Rep, pip@freshwater-science.org)
Michelle Baker (Chair Pub Comm; michelle.baker@usu.edu)
Betsy Colburn (Chair Finance Com; colburn@fas.harvard.edu)
Patina Mendez (Past chair of Ed & Diversity Com)
Andy Leidolf (SFS Exec Director,  non-voting; exec.director@freshwater-science.org)
Andrew Sanders (SRC Rep)

Finance Committee (FC)

Betsy Colburn (Chair/Appointed; colburn@fas.harvard.edu)
Mike Swift (Treasurer)
Irwin Polls (Journal Business Mgr, non-voting)
Jennifer Tank (President, president@freshwater-science.org)
Colden Baxter (Past President)
Amy Rosemond (President-Elect)
Peter Levi (appointed)
Anna Hamilton (Appointed)
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)

Board of Trustees of the Endowment

David Arscott (Chair; darscott@stroudcenter.org )
Wil Wollheim (Advisor)
Amy Braccia
Scott Tiegs
Amanda Rugenski
Jennifer Tank (President, president@freshwater-science.org)
Mike Swift (Treasurer)
Betsy Colburn (FC Chair; colburn@fas.harvard.edu)

Elections and Place (EPC)

Colden Baxter (Past-President/Chair; baxtcold@isu.edu)
Emily Bernhardt (Past-President)
Amy Burgin
Steve Hamilton
Kevin Simon
Joy Brisighella
Kylie Downs
Sally Entrekin (Secretary)
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)

Awards Selection

Amy Rosemond (President-Elect)

Fellows of the Society for Freshwater Science
Steve Hamilton (Chair/Point of Contact; hamilton@kbs.msu.edu)
Denis Newbold
Jack Webster
Art Benke
Jack Stanford
Dave Penrose
Jim Karr
Susan Jackson
Gary Lamberti

Award of Excellence, Distinguished Service, and Env. Stewardship Subcommittee
Sue Norton (Chair; Norton.Susan@epa.gov)
Colden Baxter (Past President 2017)
Matt Whiles (Past President 2015)
Emily Bernhardt (Past President 2016)
Bob Naiman
Jason Taylor (Former Chair Env Stewardship)

Hynes Award Subcommittee
Wyatt Cross (Chair; wyatt.cross@montana.edu)
Julian Olden
Dan Allen
Erin Hotchkiss
Deb Finn
Steve Thomas

Student Awards Selection Subcommittee
Peggy Morgan (Chair; pegrat307@msn.com)
Amanda DelVecchia
Angela DePalma-Dow
Matthew Troia

Long-Range Planning (LRPC)

Amy Marcarelli (Co-Chair; ammarcar@mtu.edu )
Steve Thomas (Co-Chair; sthomas5@unl.edu )
Fred Benfield
Tim Hoellein
Meryl Mims
Andrea Encalada
Erin Hotchkiss
Pam Silver
Petra Kranzfelder
Ayesha Burdett (PIP Co-Chair, pip@freshwater-science.org)
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)

Annual Meeting

Program
Jeff Ostermiller (Co-Chair; jostermiller@utah.gov)
Nick Aumen (Co-Chair; Nick_Aumen@nps.gov)
Laura Johnson
Denise Bruesewitz
AJ Reisinger
Ben Abbott
Geoff Poole
Todd Royer (Plenary Subcommittee, vp@freshwater-science.org)
Jennifer Tank (plenary subcommittee, president@freshwater-science.org)
Michelle Baker (plenary subcommittee)

Local Arrangement
Juliana D'Andrilli (Chair; juliana.dandrilli@montana.edu)
Sophia Bonjour
Deni Murray
Angela Merritt
Peter Levi
Eric Larson

Publications (PubCom)

Michelle Baker (Chair; michelle.baker@usu.edu)
Amy Marcarelli (LRPC Co-Chair; ammarcar@mtu.edu )
Amanda Subalusky
Kate Schofield
AJ Reisinger
Ayesha Burdett (Co-Chair PIP; pip@freshwater-science.org)
Ross Vander Vorste (Newsletter Editor)
Chuck Hawkins (Journal Editor, fws.editor@freshwater-science.org)
Irwin Polls (Journal Business Mgr.)
Ryan Hill (Web Editor, webeditor@freshwater-science.org)

Freshwater Science Editorial Subcommittee
Chuck Hawkins (Chair/Editor; fws.editor@freshwater-science.org)
Irwin Polls (Business Manager)
Assoc. Editors - See website for current list

Newsletter Editorial Subcommittee
Ross Vander Vorste (Newsletter Editor)

Literature Review Subcommittee
Mark Wetzel

Website Editorial Subcommittee
Ryan Hill (Web Editor, webeditor@freshwater-science.org)
Ayesha Burdett (PIP Co-Chair, pip@freshwater-science.org)
Eric Moody (PIP Co-Chair, pip@freshwater-science.org)
Keysa Rosa (SFS Classifieds, classifieds@freshwater-science.org)
Patina Mendez (Past-Web Editor)

Public Information and Publicity (PIP)

Ayesha Burdett (Co-Chair/Rep to LRPC, pip@freshwater-science.org)
Eric Moody (Co-Chair/Rep to ExComm, pip@freshwater-science.org)
Ryan Hill (Web Editor, webeditor@freshwater-science.org)
Patina Mendez (Rep to EDC)
Becky Bixby (Rep to EPC/Taxonomic Issues)
Jo Latimore (Social Media)
Raphael Mazor (Rep to SPC)
Anna Boegehold (Rep to EDC)
Ross Vander Vorste (Newsletter Editor)
Debra Finn (Rep to Awards Committee)
Ross Vander Vorste (Newsletter Editor)
Erin Larson (Rep to LRPC)
Katherine O'Reilly (Rep to SRC)
Alex Yeung (Rep to SRC)
Stephen Elser (Podcast)
John Olson (Rep to SPC)
Alex Yeung (SRC Rep)
John Olson (SPC Liaison)
Stephen Elser (Podcast)
David DuBose
Christine Parisek
Susan Washko
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)
Steve Thomas (LRPC Co-Chair; sthomas5@unl.edu)

Constitutional Revision

Sarah Roley (Chair; sarah.roley@wsu.edu)
Jeff Muehlbauer
Sarah Whorley
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)

Student Resources (SRC)

Courtney Larson (Chair; larso126@msu.edu)
Andrew Sanders (Past Chair, BoD Rep)
Anna Vincent (Silent Book Auction Chair)
Bizzy Berg (Live Auction Chair)
Lienne Sethna (SRC Workshop Chair)
Carolyn Cummins (Student-Mentor Mixer Co-Chair)
Catelin Conn (Student-Mentor Mixer Co-Chair)
Andrea (Andi) Fitzgibbon (Merchandise Co-Chair)
Raissa Mendonca (Merchandise Co-Chair)
Steven Plont (Undergrad Awards Chair)
Lisa Kim (Social Media Chair)
Jose Sanchez (Education and Diversity Chair)
Jack McLaren (Local Coordinator)

Taxonomic Certification

Bern Sweeney (Co-Chair; sweeney@stroudcenter.org)
John Morse (Co-Chair; JMORSE@clemson.edu)
Jim Glover
Gary Lester
Scott Miller
Richard Mitchell
Barry Poulton
James (Sam) Stribling
Stephanie Strachan
Mark Wetzel
Sarah Spaulding

Technical Issues (TIC)

Sean Sullivan (Co-Chair; ssullivan@rhithron.com)
Rebecca Winterringer (Co-Chair; rwinterringer@trcsolutions.com)
Erin Smith
Michelle Hornberger (EA)
Molli Newman
Steve Beaty
Kristen Pavlik
Mark Wetzel
Jerry Jacobi
Steve McMurray
Quenton Tuckett
Irwin Polls
Sarah Spaulding
Ken Eng

Science and Policy (SPC)

Mike Paul (Chair; Michael.Paul@tetratech.com)
Ron Griffiths
John Olson
Than Hitt
Dan Auerbach
Jason Taylor
Kiza Gates
Mike Shupryt
Pat Medvick
Sandra Clinton
Betsy Colburn
Lucinda Johnson
Nancy Tuchman

International Coordination (ICC)

Janine Rüegg (Switzerland/Co-Chair; janine.ruegg@epfl.ch)
Tenna Riis- Co-chair (Denmark/Co-Chair; tenna.riis@bios.au.dk)
John Morse (USA)
Blanca Rios (Ecuador)
Alonso Ramírez (Puerto Rico)
Mario Brauns (Germany)
Piet F.M. Verdonschot (Netherland)
Ivan Arismendi (Chile)
Sylvester Ogbogu (Nigeria)
Len Ferrington (USA)
Mark Gessner (Germany)
Tim Moulton (Brazil)
Daniel von Schiller (Spain)
Isabel Pardo-Gamundi (Spain)
Michael T. Monaghan (Germany)
Jonathan Tonkin (New Zealand)
Victor Bogatov (Russia)

Conservation and Environmental Issues (CEIC)

Eric Strauss (Chair; estrauss@uwlax.edu)
Steve Rier
Michael Griffith
Donna Kashian
Karen Gaines
Jennifer Lynch
David J. Berg
John Wallace
Nick Aumen
Barry Baldigo
Bill Perry

Education and Diversity (EDC)

Checo Colon-Gaud (Chair; jccolongaud@georgiasouthern.edu )
Patina Mendez (BoD Rep)
Matt McTammany
Randy Fuller
Judy Li
Roger Haro
Pat Edwards
Krista Capps
Lisa Kunza
Nicholas Macias
Kaleb Heinrich (PUI)
PJ Torres
Alyssa Anderson
Petra Kranzfelder
Tracey Anderson
Erin Larson
Jose Sanchez (SRC Rep)
Elizabeth Sudduth (PUI)
Anna Boegehold (Inclusivity)
Mazeika Sullivan
Daniel McGarvey

Development

Bern Sweeney
Jack Stanford
David Allan
Emily Bernhardt
Andy Leidolf (Executive Director, exec.director@freshwater-science.org)

Journal Endowment (JEC)

Irwin Polls (Chair; ipolls@comcast.net)
Chuck Hawkins (fws.editor@freshwater-science.org)
Michelle Baker
Amanda Rugenski
J Thad Scott

Early Career Development (ECD)

Zacchaeus Compson (Chair; zacchaeus.greg.compson@gmail.com )
Natalie Griffiths
Erin Hotchkiss
Meryl Mims
PJ Torres
Ashley Helton
Michael Hassett
Marc Peipoch
Pablo E. Gutiérrez Fonseca
Allison Veach
Erin Larson

Special Offices

Andy Leidolf (Chapter Liason, exec.director@freshwater-science.org)
Randy Fuller (CASS Rep)
Michelle Baker (JASM 2022)

Ad Hoc Committees (2018-2019)

Code of Conduct (CCC)
Steve Thomas (Chair; sthomas5@unl.edu)
Petra Kranzfelder
Joanna Blaczcak
Checo Colon-Gaud
Blanca Rios-Touma
Andy Leidolf (Executive Director; non-voting)
 
Membership & Data (MDC)
Dave Costello (Co-Chair; dcostel3@kent.edu)
Andy Leidolf (Executive Director/Co-Chair, exec.director@freshwater-science.org)
Ryan Hill (Web editor, webeditor@freshwater-science.org)
Amy Rosemond (President Elect)
Bob Hall (Vice President Elect)
Mike Swift (Treasurer)
Sally Entrekin (Secretary)